X
تبلیغات
دنیای خودرو

مزدا 3 جدید گروه بهمن

مزدا3 هاچبک

مزدا2

ساندرو پارس خودرو

جک j5

نیسان تیانا

جک اس 5

 

 قیمت لیفان x60

ال 90

پژو پارس

سمند ef7

 

 

 

 

 

 

 

 

+ نوشته شده توسط حسین م در یکشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۶ و ساعت ۱۷:۳۹ | نظر(0)

گروه صنعتي ايران خودرو بار ديگر نسبت به بروز مشكل براي خريداران حواله پژو2008 در بازار هشدار داد و اعلام كرد حواله هاي اين خودرو غيرقابل خريد يا فروش هستند.

 

ایران خودرو پيشتر نيز اعلام کرده بود كه امتیاز ثبت نام در طرح پیش فروش خودرو پژو2008 به هیچ عنوان قابل خرید و فروش نیست و در صورت انتقال حواله ها زمینه بروز مشکلاتی خواهد شد. با اين وجود مشاهده مي شود كه در برخي رسانه هاي رسمي و مجازي آگهي خريد و فروش حواله پژو 2008 درج شده و تعدادي از هموطنان نسبت به معامله اين حواله ها اقدام مي كنند.

ایران خودرو پیش از اجرای طرح پیش فروش پژو2008 نيز در برنامه های اطلاع رسانی و تبلیغاتی خود بارها اعلام کرده که امکان صلح در خصوص اين محصول وجود ندارد، به این معنی که متقاضیان ثبت نام در پیش فروش پژو 2008 نمی توانند امتیاز و حواله خود را به شخص دیگری واگذار کنند؛ این اقدام صورت گرفت تا مشتریان و متقاضیان اصلی و واقعی برای خرید این محصول اقدام به ثبت نام کنند.

 

از سوي ديگر و با توجه به اینکه امکان صلح در این طرح وجود ندارد، فروشندگان شیوه وکالتنامه ای را برای این انتقال در نظر گرفته اند؛ حال آنکه ایران خودرو هیچگونه مسئولیتی در قبال تحویل خودرو به فرد خریدار حواله حتی در صورت ثبت قانونی و محضری را ندارد.

 

محصولات عرضه شده در زمان مقرر فقط و فقط به شخصی تحویل داده می شود که مشخصاتش در سایت فروش ایران خودرو درج شده است.

 

با توجه به اینکه در طرح پیش فروش پژو 2008 امکان انصراف نیز وجود دارد، صاحب حواله می تواند پس از فروش غیر قانونی حواله و دریافت وجه، بدون اطلاع خریدار به شرکت ایران خودرو مراجعه کرده و با اعلام انصراف، مبلغ واریزی اولیه را نیز دریافت کند. در این حالت، قرارداد اولیه لغو می شود و حواله ای که در اختیار خریدار است، هیچگونه ارزشی قانونی و مالی ندارد.

 

 

ایران خودرو از هموطنان می خواهد نسبت به این موضوع هوشیار باشند زیرا با توجه به تاکیدهای اولیه و متن قرارداد پیش فروش، این شرکت هیچگونه مسئولیتی در این زمینه نخواهد داشت.

+ نوشته شده توسط حسین م در شنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۶ و ساعت ۱۶:۳۷ | نظر(0)

 

قطعات برقی سه دسته اند:

 

1. سنسورها:اطلاعاتی نظیر دما، فشار و ...را به ECU مخابره می کنند، مثل سنسور دمای آب رادیاتور.

 

2. عملگرها: قطعاتی هستند که فرمانهای ECU را اجرا می کنند، مثلا انژکتور نوعی عملگر است.

 

3. کنترل یونیت (ECU): اطلاعات را از سنسورها دریافت کرده و بر حسب آنها، فرمان لازم را به عملگرها صادر می کند.


 

انواع سنسور در موتور خودرو عبارتند از:

 

1. سنسور موقعیت میل لنگ

 

این سنسور موقعیت دقیق میل لنگ و در نتیجه پیستون ها را به ECU گزارش می کند. ECU طبق این اطلاعات (و اطلاعات دریافتی از سایر سنسورها)، لحظه و مقدار پاشش سوخت، و نیز جرقه شمع را تعیین می کند.

 

علائم خرابی سنسور موقعیت میل لنگ

 

این سنسور معمولا به دو صورت ایراد پیدا می کند: - خرابی کامل و روشن نشدن موتور، که در این حالت موتور استارت می خورد اما روشن نمی شود، زیرا سوخت و جرقه ای در محفظه احتراق وجود نخواهد داشت. - ارسال اطلاعات نادرست از موقعیت میل لنگ، که در این حالت موتور روشن می شود ولی به سختی گاز می خورد و شدیدا ریپ خواهد زد.

 

2. سنسور موقعیت میل سوپاپ

 

این سنسور موقعیت دقیق میل سوپاپ را به ECU مخابره می کند و در واقع کار آن مکمل "سنسور موقعیت میل لنگ" است.

 

علائم خرابی سنسور موقعیت میل سوپاپ - روشن شدن چراغ چک پشت آمپر - در برخی موارد ریپ زدن

 

3. سنسور دمای مایع خنک کننده موتور

 

این سنسور دمای مایع خنک کننده موتور را به ECU اطلاع می دهد. ECU بر حسب این اطلاعات، غلظت مخلوط سوخت را طوری تنظیم می کند تا موتور در آن دما بیشترین بازدهی را داشته باشد.مثلا در هوای سرد، سوخت را غلیظتر می کند تا موتور راحتتر روشن شود، و در دمای بالا، سوخت را رقیقتر می کند تا اولا: بازدهی موتور کم نشود و ثانیا: آلایندگی موتور کمتر شود.

 

خرابی سنسور دمای آب به دو صورت اتفاق می افتد:

 

1- سنسور،دمای آب را به اشتباه بالاتر از واقعیت گزارش می کند، که در این صورت ECU سوخت را بسیار رقیق می کند و در نتیجه: - یا "موتور روشن نمی شود". - و یا اینکه "با استارت های زیاد روشن می شود و وقتیکه روشن شد، بسختی گاز می خورد و توان کمی خواهد داشت.

 

2- سنسور، دمای آب را به اشتباه پایینتر از واقعیت گزارش می کند، که در این صورت ECU سوخت را بسیار غلیظ می کند و در نتیجه: - یا "موتور روشن نمی شود". - و یا اینکه "با استارت های زیاد روشن می شود و وقتیکه"روشن شد، دود سیاه زیادی از اگزوز خارج می شود و موتور توان کمی خواهد داشت، مصرف سوخت در این حالت بشدت افزایش می یابد

 

4.سنسور سرعت خودرو

 

این سنسور سرعت حرکت خودرو را به ECU و آمپر سرعت گزارش می کند. (این اطلاعات برای کنترل سیستم ایربگ، به کامپیوتر ایربگ نیز ارسال می شود). علائم خرابی سنسور سرعت خودرو در صورت خرابی این قطعه، آمپر سرعت از کار می افتد و چون ECU اطلاعی از سرعت خودرو ندارد، در موتورهای مجهز به استپ موتور (استِپ موتور یا موتورِ پله ای، دور موتور آرام و بدون گاز دادن را تنظیم می کند)، وقتی راننده می خواهد ایست کامل کند، یا وقتی در حالت حرکت کلاچ می گیرد، به احتمال زیاد موتور خاموش خواهد شد.

 

5.سنسور فشار هوای ورودی

 

این سنسور، فشار و مقدار هوایی را که از طریق مانیفولد هوای ورودی، به داخل موتور می رود را اندازه گرفته و به ECU اطلاع می دهد. ECU با این اطلاعات مقدار و سرعت پاشش سوخت را توسط انژکتورها تعیین می کند، تا بهترین نسبت هوا و سوخت بدست آمده و بازدهی موتور در بهترین حالت حفظ شود.

 

علائم خرابی سنسور فشار هوای ورودیدر صورت خرابی این قطعه، ECU تشخیص درستی از مقدار هوای ورودی ندارد و مخلوط هوا و سوخت درستی هم در محفظه احتراق وجود نخواهد داشت.در این حالت: "موتور بسختی روشن می شود" و "با گاز دادن دود سیاه از اگزوز خارج می شود"، "موتور بسختی گاز می خورد" و "ریپ می زند و بازدهی آن کم خواهد شد.

 

6.سنسور دمای هوای ورودی

 

این سنسور، دمای هوای ورودی را به ECU اطلاع می دهد، تا ECU در صورت سرد بودن دمای هوای ورودی، توسط "پیش گرمکن" (که در مسیر ورودی هوا و در بعضی خودروها وجود دارد)، هوا را کمی گرمتر می کند تا موتور در سرما راحتتر و سریعتر روشن شود.

 

علائم خرابی سنسور دمای هوای ورودی این سنسور از حساسیت کمتری برخوردار است و فقط در روشن شدن برخی خوروها، و در هوای سرد نقش ایفا می کند، و در نتیجه، خرابی آن چندان قابل تشخیص نیست و در عملکرد موتور تغییری ایجاد نمی کند.خرابی این قطعه از طریق دیاگ قابل تشخیص است.

 

7.سنسور زاویه دریچه گاز

 

این سنسور در موتورهایی وجود دارد که دریچه گاز آنها مکانیکی است و با سیم گاز باز و بسته می شود. (دریچه گاز برقی اینطور نیست). این سنسور روی دریچه هوای ورودی نصب می شود، تا هنگامی که راننده گاز می دهد..

 

کم و زیاد شدن زاویه دریچه گاز را اندازه گیری کرده و به ECU اطلاع دهد و ECU با این اطلاعات، و نیز اطلاعات دریافتی از سایر سنسورها (دمای آب، فشار هوای ورودی)، بهترین ترکیب سوخت و هوا را محاسبه می کند تا موتور در شرایط مختلف بیشترین بازدهی را داشته باشد.

 

علائم خرابی سنسور زاویه دریچه گاز:در صورت خرابی این سنسور: - هنگام گاز دادن دور موتور به سختی بالا می رود و در حین حرکت موتور شدیدا ریپ می زند. - بازدهی موتور بشدت کاهش می یابد. - در برخی موارد، موتور خود به خود گاز می خورد و دور موتور بالا و پایین می رود.

 

8. سنسور اکسیژن

 

این سنسور در ابتدای مسیر اگزوز قرار دارد و در موتورهای جدید نقش مهم و حیاتی ایفا می کند. سنسور اکسیژن، مقدار اکسیژن موجود در گاز خروجی موتور را اندازه گیری کرده و به ECU ارسال می کند.

 

بنابراین، ECU از مقدار اکسیژن نسوخته در گاز اگزوز مطلع می شود و تشخیص می دهد که: -اطلاعات دریافتی از سایر سنسورها تا چه حد درست بوده؟ - آیا نیاز به تغییر نسبت سوخت و هوا وجود دارد یا خیر؟ اگر بله، چقدر؟

 

سنسور اکسیژن و عملکرد آن باعث "کاهش مصرف سوخت"، "افزایش بهره وری موتور"، و "کاهش آلاینده ها در دود اگزوز" می شود. اهمیت این سنسور تا به آنجاست که در موتورهای جدید 2 عدد سنسور اکسیژن وجود دارد.

 

علائم خرابی سنسور اکسیژن در صورت خرابی این قطعه، راننده براحتی متوجه تغییر در عملکرد موتور خودرو می شود. علائم خرابی سنسور اکسیژن عبارتند از: - روشن شدن چراغ چک - در بسیاری از موتورها، با روشن کردن خودرو، بوی خام سوزی از اگزوز احساس می شود (مخصوصا در صورت سرد بودن موتور) - در برخی خودروها، (خصوصا در پژو 206)، موتور بدرستی گاز نمی خورد و کپ می کند. - مصرف سوخت بالا می رود.

 

9. سنسور ضربه (ناک سنسور - Knock Sensor)

 

این سنسور روی بلوک سیلندر قرار دارد و وظیفه آن نظارت بر عملکرد درست سیستم جرقه و انفجار محفظه احتراق است. در صورتیکه در موتور، ضربات غیر عادی وجود داشته باشد، ناک سنسور موضوع را به ECU انتقال داده و چراغ چک روشن می شود تا راننده از بد کار کردن موتور مطلع گردد.

 

این ضرباتِ غیر عادی به یک یا ترکیبی از دلایل زیر اتفاق می افتند: - خراب شدن هر یک از قطعات سیستم جرقه زنی (کوئل ، وایر و ... ). - پایین بودن تراکم و انفجار ناقص، بدلیل خرابی سوپاپ ها و یا تنظیم نبودن تایم.

 

علائم خرابی سنسور ضربه (ناک سنسور - Knock Sensor)این قطعه بندرت خراب می شود، زیرا در واقع خراب شدن سایر قطعات منجر به بد کار کردن موتور، تحریک این سنسور، و روشن شدن چراغ چک می شود.اگر فقط همین سنسور خراب شده باشد، تغییری در عملکرد موتور ایجاد نمی شود و فقط چراغ چک روشن می گردد.

 

10. سنسور فشار روغن هیدرولیک فرمان

 

این قطعه بر روی شیلنگ فشار قوی روغن هیدرولیک، و در برخی خودروها وجود دارد و وظیفه آن به شرح زیر است:

 

هنگامیکه راننده فرمان را می چرخاند، پمپ هیدرولیک، نیروی لازم برای هیدرولیک فرمان را از موتور دریافت می کند. وقتیکه دور موتور پایین باشد، این موضوع بخشی از توان خروجی موتور را به خود اختصاص داده و دور موتور پایینتر می آید.

 

برای جلوگیری از این موضوع، سنسور فشار روغن هیدرولیک، با چرخاندن فرمان، متوجه افزایش فشار روغن شده و موضوع را به ECU مخابره می کند. ECU برای جلوگیری از کاهش دور موتور و خاموش شدن آن، از طریق استِپ موتور، (در برخی خودروها از طریق دریچه گاز برقی)، دور موتور را افزایش می دهد.

 

علائم خرابی سنسور فشار روغن هیدرولیک فرمان در صورت خرابی این قطعه، در صورت چرخاندن فرمان در حالت دورِ موتورِ درجا، ECU متوجه افزایش بار روی موتور نمی شود و دور موتور پایین می آید، حتی ممکن است هنگام چرخش فرمان، موتور خاموش شود.

 

11. سنسور سوئیچ الکتریکی کولر

 

این سنسور در مسیر شیلنگهای کمپرسور کولر خودرو قرار دارد، وظایف آن در اغلب خودروها به شرح زیر است: - اندازه گیری فشار گاز کولر برای بکار انداختن و درگیر کردن کمپرسور کولر. - اطلاع رساندن به کنترل یونیت فن، برای روشن شدن فن های رادیاتور (در موتورهایی که کنترل یونیت جداگانه برای رادیاتور دارند)، یا به ECU . - اطلاع رسانی به ECU ، زیرا درگیر شدن کمپرسور کولر نیروی زیادی را از موتور دریافت می کند و برای جلوگیری از افت دور موتور و خاموش شدن آن، ECU از طریق استپ موتور، یا دریچه گاز، کمی دور موتور را افزایش می دهد.

 

علائم خرابی سنسور سوئیچ الکتریکی کولر در صورت خرابی این قطعه، یکی از سه اتفاق زیر رخ می دهد:

 

1. بکار نیافتادن کمپرسور کولر، علیرغم روشن کردن کولر.

 

2. روشن نشدن فن خنک کننده، هنگام استفاده از کولر و در نتیجه بالا رفتن سریع دمای موتور (در خودروهایی که دارای یونیت فن جداگانه رادیاتور هستند مانند پژو 405 مدل پایین). 3. افت دور موتور هنگام روشن کردن کولر و درگیر شدن کمپرسور کولر

 

12. سنسور زاویه سنج پدال گاز

 

در خودروهای جدید، برای نرم شدن پدال گاز و راحتی راننده، سیم گاز حذف شده و کار آنرا"سنسور زاویه سنج پدال گاز" انجام می دهد. این سنسور، تغییر زاویه پدال گاز توسط راننده را اندازه گیری کرده و به ECU موتور ارسال می کند. ECU به همان نسبت، فرمان لازم را به عملگر دریچه گاز برقی می فرستد.

 

دریچه گاز برقی با تغییر زاویه، مقدار هوای ورودی را کم یا زیاد می کند و بدین ترتیب، راننده می تواند دور موتور را کم یا زیاد کند.

 

 

علائم خرابی سنسور زاویه سنج پدال گازدر صورت خرابی این سنسور، با فشردن پدال گاز موتور خیلی کم گاز می خورد یا اصلا گاز نمی خورد.

+ نوشته شده توسط حسین م در پنجشنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۶ و ساعت ۰۶:۱۷ | نظر(0)

شرکت کرمان موتور برای فروش نقدی هیوندای النترا 2018 ، بخشنامه جدیدی صادر کرد.

بر اساس این بخشنامه که از 16 مهر ماه اجرایی شده است قیمت قطعی خودرو  155 میلیون تومان است که خریداران می توانند با پیش پرداخت 70 میلیون تومانی این خودرو را خریداری نمایند

آغاز فروش نقدی هیوندای النترا2018 با پرداخت 70 میلیون تومان (+جزییات و جدول)

بر اساس این گزارش مابقی هزینه خرید در هنگام صدور دعوتنامه دریافت شده و تخفیف نقدی 2 میلیون و 500 هزار تومانی نیز به خریداران ارائه می شود.

سود مشارکت  18 درصد  و سود انصراف از خرید 15 درصد اعلام شده است و زمان تحویل نیز بهمن ماه 96اعلام شده است.

+ نوشته شده توسط حسین م در دوشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۶ و ساعت ۱۷:۲۲ | نظر(0)

در شرایطی که فاصله قیمت خودروهای داخلی با قدرت خرید بخشی از مشتریان، آنها را از خرید خودرو صفر محروم کرده است، این روزها بازار خودروهای کارکرده بیش از گذشته با رونق همراه شده است، اما خرید خودرو، خصوصا یک خودرو کارکرده با نکات و ظرایفی همراه است که چنانچه فرد خریدار به آن توجه نکند ممکن است با مشکلاتی همراه شود. بر این اساس یک کارشناس فروش خودرو نکاتی را برای خرید یک خودرو کارکرده پیشنهاد می‌کند که توجه به آنها می‌تواند خریدی مطمئن‌تر را تضمین کند. کنار گذاشتن بودجه مناسب برای خرید، چگونگی انتخاب خودرو، توجه به نکات فنی، نحوه سند زدن و همچنین زمان و نحوه استفاده از خودرو پس از خرید را از نکات مورد توجه درخرید خودرو دست دوم می داند. در ادامه می‌توانید گام‌به‌گام با مراحل خرید یک خودرو کارکرده همراه شوید.


چشم بسته اقدام نکنید

نخستین توصیه به خریداران خودروهای کارکرده این است که تا جایی که امکان دارد سطح اطلاعات خود را از آپشن‌ها، حجم موتور و اطلاعات فنی خودرو مورد نظر خود افزایش دهند. به این ترتیب متقاضی خرید خودرو کارکرده خواهد دانست که خودرویی که خرید آن با بودجه‌اش همخوانی دارد، دارای چه مشخصاتی است. به این ترتیب ممکن است در خرید کمتر به اشتباه بیفتد. نکته دیگر اینکه بهتر است پیش از خرید نوع مصرف خودرو برای متقاضی آن روشن باشد، اینکه قرار است خودرو مورد نظر برای چه کاری و چه جاده‌ای خریداری شود؛ زیرا خودرویی که قرار است برای مصرف در جاده‌ای کوهستانی استفاده شود، قطعا با خودرویی که هدف استفاده از آن تردد در شهر است متفاوت خواهد بود. برای مثال توصیه می‌شود در شهرهای بزرگ تا آنجا که امکان دارد، به دلیل وجود ترافیک خودروهای دنده اتومات خریداری شود این در حالی است که این نکته در رابطه با تردد در جاده‌های بین‌شهری خیلی دارای اهمیت نیست.اما نکته دیگر اینکه تا آنجا که ممکن است خودرو نزدیک به صفر خریداری کنید حتی اگر مجبور شدید از لحاظ برند و نوع آپشن خودرویی معمولی انتخاب کنید، اما در عوض با هزینه‌های جانبی کمتری برای تعمیر همراه خواهید بود. برای خرید خودرو خود را محدود نکنید و چند گزینه را همزمان بررسی کنید تا در میان تمام گزینه‌ها بهترین را انتخاب کنید.


سوالاتی از فروشنده

اما در مرحله پس از انتخاب خودرو و زمانی که قرار است با فروشنده برای معامله به گفت‌وگو بنشینید، سوالاتی که قرار است از او بپرسید بسیار مهم است. سوالاتی از این دست که این خودرو برای چه مدتی در اختیار شما بوده؟ این خودرو تاکنون چه تعمیرات اساسی داشته است؟ میزان کیلومتری که این خودرو کارکرده چقدر است؟ آیا سرویس‌های دوره‌ای خودرو به موقع انجام شده است؟ پس از طرح چنین سوالاتی بهتر است از یک کارشناس خودرو برای بازدید از خودرو دعوت کنید و پاسخ‌های دریافتی را به کارشناس منتقل کرده تا او پاسخ‌ها را با شرایط واقعی خودرو راستی‌آزمایی کند. کمک گرفتن از یک کارشناس خودرو همچنین می‌تواند زوایای فنی خودرو را برای شما روشن‌تر کند.

مطالعه بیمه‌نامه و اسناد خودرو

با درخواست بیمه‌نامه از صاحب خودرو متوجه خواهید شد که خودرو تصادف داشته است یا خیر؛ زیرا در صورت داشتن تصادف، از تخفیف بیمه برخوردار نخواهد بود. از سوی دیگر با مطالعه دقیق سند متوجه خواهید شد که خودرو تغییری اساسی مانند تعویض موتور یا تعویض اتاق داشته یا خیر؛ زیرا تعویض‌هایی از این دست طبق قانون باید تحت نظارت و با مجوز پلیس انجام شود و در صورت تغییر نیز در سند ذکر خواهند شد. از نکات دیگر در خرید خودرو کارکرده این است که حتما خودرو را از کسی بخرید که سند خودرو به نام اوست. برای مثال ممکن است در جریان خرید خودرو با افرادی مواجه شوید که شغل آنها خرید و فروش خودروهای کارکرده‌ای است که به نام آنها نیست، در صورت بروز مشکل در چنین شرایطی شاید نتوانید فرد فروشنده‌ای که خودرو به نام او بوده را پیدا کنید.

مراقبت از ممنوع‌المعامله‌ها

ممکن است در جریان خرید خودرو کارکرده، فروشنده به شما پیشنهاد کند که برای تعویض پلاک به شما وکالت‌نامه بدهد. تا جایی که ممکن است وکالت‌نامه را قبول نکنید و با فرد فروشنده به مرکز تعویض پلاک مراجعه کنید؛ زیرا ممکن است فرد فروشنده ممنوع‌المعامله باشد در چنین شرایطی وکالت‌نامه هیچ کارآیی نخواهد داشت.

همچنین توصیه می‌شود از پرداخت هرگونه مبلغی به شخص سوم در معامله پرهیز کنید و اگر قرار است پولی جابه‌جا شود فقط به شخص صاحب سند پرداخت کنید.


تنظیم مبایعه‌نامه پیش از سند زدن

مبایعه‌نامه قراردادی است که پیش از انتقال سند برای قطعی کردن برخی موارد بین خریدار و فروشنده تنظیم می‌شود. در این قرارداد مشخصات کامل فروشنده و خریدار شامل مشخصات شناسنامه‌ای، آدرس، شماره تلفن و شماره ملی ثبت می‌شود. همچنین مشخصات کامل خودرویی که قرار است خریداری شود به همراه وضعیت فنی آن، نحوه پرداخت پول و ذکر میزان بیعانه‌ای که احتمالا پرداخت شده است، تاریخ دقیق تنظیم سند و محل دفترخانه نیز در مبایعه‌نامه تشریح می‌شود تا در روز تنظیم سند مشکلی پیش نیاید.در گام بعدی، پس از تعویض پلاک و تنظیم مبایعه‌نامه، حتما سند قطعی را برای خودرو خریداری شده به نام خود منتقل کنید. توجه داشته باشید که در زمان تحویل خودرو تمام مدارک، لوازم فنی خودرو (مانند جک، زاپاس یا آچارچرخ)، سوئیچ یا ریموت اضافه را از فروشنده تحویل بگیرید.

آگاهی از سابقه فنی خودرو

 

دانستن سابقه فنی خودرو برای خریدار بسیار مهم است؛ زیرا شما با دانستن تعمیراتی که روی خودرو مورد نظرتان انجام شده است یا لوازم تعویضی آن درک بهتری از خودرویی که قصد خرید آن را دارید به دست خواهید آورد ضمن اینکه در صورت بروز مشکل می‌توانید راحت‌تر به شناسایی مشکل برآیید. و نکته آخر مربوط می‌شود به زمان پس از خرید. بهتر است پس از خرید و پیش از استفاده از خودرو آن را به طور کامل چکاپ کنید، برای مثال سطح آب رادیاتور یا روغن موتور را چک کنید. از سویی پس از خرید خودرو سعی کنید به سرعت خودرو را برای مسافت راه دور استفاده نکنید و پیش از رفتن به مسافرت؛ در شهر یا جاهایی که برای شما آشناست برای مدتی رانندگی کنید تا مشکلات احتمالی خودرو خود را نشان دهد و از سویی قلق خودرو جدید نیز برای شما جا بیفتد.

+ نوشته شده توسط حسین م در یکشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۶ و ساعت ۱۵:۲۷ | نظر(0)

معرفی خودرو

دنا محصول شرکت ایران خودرو است که از آن به عنوان چهارمین خودروی یاد می‌کنند در واقع مدل بهبود یافته سمند است که بر روی پلت فرم پژو ۴۰۵ سوار شده است. طراحی این خودرو از سال ۱۳۸۸ کلید خورد و قرار بود تا سال ۱۳۹۱ وارد بازار شود اما این اتفاق در سال ۱۳۹۳ افتاد. این خودرو به دست متخصصین ایرانی طراحی شده است و سعی شده تا نمای داخلی و خارجی آن مطابق با استانداردهای روز باشد. قرار بود در ساخت این خودرو علاوه بر موتور EF۷، از موتور EF۷ توربو شارژ هم استفاده شود که بعدها به دلایل نامعلوم این طرح کنار گذاشته شد و خودرو فقط با همان موتور EF۷ روانه بازار شد. از لحاظ فنی و موتور دنا تفاوت چندانی با خودروی سورن ندارد اما تفاوت اصلی این خودروها در طراحی و امکانات آنهاست. در طراحی این خودرو سعی شده تا امکانات به­روز و کاربردی در آن گنجانده شود. 

نقد و بررسی فضای داخلی

 

همان طور که ذکر شد ایران خودرو در طرح خودرو دنا سعی کرده تا با تکیه بر توان مهندسین ایرانی، خودرویی به روز و مدرن را روانه بازار کند. این نکته در طراحی داخلی این خودرو بیشتر از هر جای دیگر به چشم می‌خورد. در طراحی داشبورد و تودری‌ها داخل خودرو از دو نوع رنگ مختلف استفاده شده (برخی مدل‌ها تک رنگ هستند) و همچنین از یک نوار با طرح چوب نیز برای جذابیت بیشتر کار هم در دو طرف کنسول میای و هم بر روی درب‌ها استفاده شده است. داشبورد بزرگ با قوسی مناسب و انحنایی مناسب به زیبایی داخل خودرو کمک زیادی کرده است. کنسول میانی نیز از طراحی خوبی برخوردار است. مانیتور بزرگ در بالای کنسول، سیستم صوتی و کلید‌های تنظیم سیستم تهویه خودرو در ادامه در کنار نوارهایی با طرح چوب در طرفین که از بالا به پایین باریک می‌شوند، شکل خوبی را به وجود آورده‌اند.  ظاهرا در نمونه‌های نمایشگاهی این خودرو از مانیتور باکیفیت‌تری استفاده شد، اما در نمونه‌های تولیدی این خودرو را با مانیتوری با کیفیت کمتر عرضه کرده است. بر روی غربیلک فرمان کلید‌های تنظیم سیستم صوتی و تصویری، تلفن همراه و کروز کنترل وجود دارد. لوگوی خودرو نیز در مرکز آن خودنمایی می‌کند.

نقد و بررسی بیرون خودرو

 

دنا که به عنوان خودرویی جدید و مستقل وارد بازار شد همانند سمند بر روی پلت فرم ۴۰۵ سوار شده است و در واقع می‌توان آن را فیس لیفتی اساسی و حرفه‌ای از خودروی سمند دانست. تغییرات در نمای ظاهری بسیار زیاد است و این تغییرات در نمای جلو، عقب،گلگیرها و برخی جزییات در نمای جانبی دیده می‌شود. در نمای جلوی چراغ‌ها با طراحی خوب و مدرنی دیده می‌شوند. این چراغ‌ها از ۴ قسمت تشکیل شده‌اند و چراغ‌های اصلی در دو قسمت بالا و چراغ راهنما و چراغ‌های ال‌ای‌دی در قسمت پایین قرار گرفته‌اند. انحنای چراغ‌ها نیز در هماهنگی با انحنای کاپوت، سپر و گلگیر طراحی شده‌اند. در کنار چراغ های جلو، جلو بنچره با شبکه بندی ریز و لوگوی ایران خودرو در مرکز آن نیز ظاهری مردن و قابل قبول به این خودرو داده است. از طرف دیگر سپر بزرگ جلوی این خودرو قدرت بیشتری به این خودرو داده است. در نمای جانبی اولین نکته که به چشم می‌آید کشیدگی خودرو در قسمت جلویی آن است که تناسب چندانی با اندازه قسمت عقب خودرو ندارد. رینگ‌های آلومنیومی ۱۵ اینچی در نمای جانبی شکل خودرو را بهتر کرده است. در نمای عقب نیز تناسب و هارمونی خوبی بین خطوط روی سپر و صندوق عقب و انحنای روی چراغ‌ها وجود دارد. نکته منفی که در طراحی عقب خودرو به نظر می‌آید این است که آن قدرت و صلابتی که در نمای جلو وجود داشت، در ان قسمت به چشم نمی‌خورد.

نقد و بررسی رانندگی خودرو

 

 

امکانات رفاهی و ایمنی مناسب این خودرو می‌تواند شرایط یک رانندگی خوب و مناسب را فراهم کند. فرمان هیدرولیک دنا، کنترل آن را راحت‌تر می‌کند و کلیدهای تنظیمی که بر روی فرمان قرار گرفته کنترل قسمت‌های مهم در هنگام رانندگی را فراهم می‌کند و مانع از پرت شدن حواس راننده می‌شود. تنظیم سیستم مولتی مدیا، هندزفری موبایل و کروز کنترل بر روی فرمان امکان پذیر است. سیستم کروز کنترل در آزادراه‌ها و بزرگراه‌ها می‌توان قابلیت بالایی داشته باشد و با تنظیم حرکت خودرو در یک سرعت ثابت، شرایط خوبی را فراهم کند. در مجموع دنا را می‌توان در میان خودروهای ایرانی با توجه به امکانات و تجهیزاتی که در آن در نظر گرفته شده است، خودرویی مناسب برای رانندگی دانست.

+ نوشته شده توسط حسین م در چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۶ و ساعت ۱۷:۳۸ | نظر(0)

Base

2013                                        675

2012                                        580

2011                                        505

Turbo

2013                                        1064

2012                                        870

2011                                        745

4s

2013                                        842.5

2012                                        710

2011                                        653

2010                                        573

 

 

+ نوشته شده توسط حسین م در دوشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۶ و ساعت ۲۰:۲۲ | نظر(0)